موسیر گیاه ثروت آفرین است

۰۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۴ کد : ۴۶۸۷۸ اخبار
تعداد بازدید:۸۳۵
جلسه سیاست گذاری رویداد شتاب موسیر با حضور مسئولان دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان و مسئولان شهرستان تیران و کرون برگزار شد.
موسیر گیاه ثروت آفرین است

جلسه سیاست گذاری رویداد شتاب موسیر با حضور مسئولان دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان و مسئولان شهرستان تیران و کرون برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان، مهدی قیصری سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان در این نشست اظهار داشت: جلسه کمیته تخصصی جهت سیاست گذاری  رویداد ملی شتاب موسیر با محوریت شهرستان تیران و کرون برگزار شده است و محل اجرای رویداد شهر اصفهان می باشد.

 

وی ادامه داد: بازاریابی، فرآوری و ایجاد ارش افزوده به محصول، تجاری سازی و برند سازی این گیاه مهم ترین فعالیتی است که باید در رویداد شتاب موسیر شاهد آن باشیم.

 

قیصری با اشاره به رویکرد دانشگاه علمی کاربردی، تصریح کرد: دانشگاه علمی کاربردی در راستای اشتغال و آموزش مهارت با سایر دانشگاه ها متفاوت است. تمامی متولیان دانشگاه علمی کاربردی از بخش خصوصی هستند و عموما آموزش ها در ارتباط مستقیم با کشاورزی ، صنعت ومدیریت و خدمات و فرهنگ و هنر و در کل مشاغل است .

 

 وی ادامه داد: رویکرد دانشگاه علمی کاربردی تربیت نیروی کار و تربیت  کارافرین است. همچنین رویداد های شتابی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی تعریف می شود برای رفع نیاز های جامعه و ایجاد اشتغال پایدار است.

 

 سرپرست دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان در ارتباط با گیاه موسیر گفت: موسیر گیاهی هست که ارزش اقتصادی خوبی دارد ولی مزایای آن و روش های تجاری سازی فرآورده های آن همچنان ناشناخته است. 

 

قیصری با بیان اینکه در تولید موسیر به حد مطلوب رسیده ایم، گفت: در رویداد شتاب موسیر باید  بر فرآروی و محصولات جانبی موسیر با ارزش افزوده بالا و بازار مطمئن برای فروش این محصول بومی  اقداماتی انجام داد تا بتوانیم  ثروت آفرینی کنیم.  


 
در ادامه مجید حججی فرماندار شهرستان تیران و کرون گفت:  شهرستان دارای استعداد های بسیار خوبی دارد در زمینه گیاه موسیر دارد. این گیاه استراتژیکی است که به آن توجه کمتری شده و این توجه به کاشت موسیر بسیار خوب است اما توجه به نقاط ضعف و بحث های مربوط به فرصت ها و تهدید های آن ضروری  است. 

 

 وی ادامه‌داد:  می بایست در بحث  بازرگانی و فرآوری این گیاه ورود پیدا کنیم چرا که  در بحث فرآوری آن فعالیتی صورت نگرفته است و برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان  بهتر است که بیشتر در این حوزه  فعالیت شود. 

 

 محسن حاج عابدینی رئیس جهاد کشاورزی شهرستانتیران و کرون در ادامه اظهار کرد: ورود دانشگاه به مقوله کشت موسیر قابل ستایش است.در کشاورزی تغییر اقلیم و خشکسالی بخش کشاورزی ما را تحت تاثیر خود قرار داد ولی این امر  در حقیقت برکتی داشت و آن این بود که  برنامه ی مدونی را برای تغییر الگوی کشت در شهرستان به کار گرفتیم هر چند این تغییر الگوی کشت خیلی ارزان نبود .

 

وی ادامه‌داد: در بخش گیاهان دارویی و گلخانه فعالیت های بسیاری شده است و فرهنگ مصرف گیاهان دارویی در کشور نهادینه شده است.

 

وی با اشاره به برداشت های بی رویه از گیاه موسیر، گفت:با اجرای طرح های الگویی از برداشت های بی رویه گیاه موسیر جلوگیری کرده ایم.در سال گذشته  103 هکتار کشت داشته ایم و پیش بینی شده است که امسال  100 درصد افزایش سطح کشت داشته باشیم.

 

حاج عابدینی با اشاره به ورود دانشگاه علمی کاربردی به بحث ایجاد صادرات تقاضا محور اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی  به صورت عملیاتی و اجرایی درکنار واحد جهاد کشاورزی شهرستان تیران و کرون می تواند فعلیت داشته باشد و جهاد کشاورزی  از کلیه طرح های پیشنهادی حمایت خواهد کرد.

کلید واژه ها: دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهاندانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهاندانشگاه جامع علمی کاربردی


( ۱ )