Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > ما باید در دانشگاه دوران چالش را به فرصت تبدیل کنیم

 


  چاپ        ارسال به دوست

ما باید در دانشگاه دوران چالش را به فرصت تبدیل کنیم

ما باید در دانشگاه دوران چالش را به فرصت تبدیل کنیم

رئیس دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی کشور:
ما باید در دانشگاه دوران چالش را به فرصت تبدیل کنیم
رئیس دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه در پایان برنامه ششم توسعه باید 4 میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دانشجو در کل کشور داشته باشیم، عنوان کرد: این درحالی است که کشور در اول این برنامه به این تعداد دانشجو رسیده است.
به گزارش روابط عمومی واحد استان اصفهان محمد حسین امید در مراسم گردهمایی روسای مراکز آموزش علمی کاربردی استان اصفهان با اشاره به کاهش متقاضی در بخش آموزش عالی کشور اظهار داشت: برای سال تحصیلی 95-96 ۸۵۰ هزار ظرفیت دانشجو در مراکز دانشگاه های علمی کاربردی اعلام کردیم که متاسفانه ۱۷۰ هزار نفر این ظرفیت پر شد.رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه با ادامه این روند ما در پذیرش سال ۹۷ با چالش روبرو خواهیم شد گفت:من ایمان دارم با رعایت ماموریت گرایی و ارائه مجوز به رشته های مورد نیاز  جامعه و جلب اطمینان مردم در وجود بازار کار و ایجاد این باور در مدیران  نسبت به توان دانشگاه در تربیت نیروی کار متخصص و کار آمد مورد نیاز آنها میتوانیم این دوران تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
امید با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه جمعیت دانشجویان مهارتی باید از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند گفت: در این راستا طرحی را به دولت ارائه کردیم مبنی بر استفاده دانشجویان علمی کاربردی در رشته های خاص مورد نیاز هر منطقه از تسهیلات کمک هزینه تحصیلی که متاسفانه پس از طی مراحل مختلف در مرحله نهایی رد شد اما این نوید را می دهم که امسال نیز دوباره این طرح را در مجلس شورای اسلامی مطرح می کنم ودر این راه از روسای واحدهای استانی و مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی در کل کشور میخواهم نسبت به جلب حمایت نمایندگان مجلس در استان و شهرستان خود اقدام کنند‌.
دکتر امید در ادامه گفت: در بودجه سال ۹۶ برای اولین بار موفق شدیم موافقت  200 میلیارد تومان تسهیلات دراز مدت برای تامین تجهیزات زیرساختی مراکز علمی کاربردی  و 80 میلیون دلار برای خریدهای ارزی را از دولت بگیریم. ایشان با اشاره به اینکه دانشگاه دیگر در مسیر توسعه کیفی است و نه کمی گفت : به دنبال تحقق این امر دانشگاه به مراکزی که مراکز رشد و خوشه های فناور ایجاد کنند موافقت اصولی یکساله داده و به  دانشجویان که در این زمینه فعالیت کنند تسهیلات خواهیم داد.
وی افزود: برای سال جاری باید 900 هزار مدرک تحصیلی صادر می شد که این امر به صورت یک جا امکان پذیر نبود؛ در همین راستا با یک بانک تفاهم نامه ای در همین موضوع  امضا کردیم تا همه دانش نامه ها تا پایان تابستان سال جاری به روز رسانی شوند.
به گفته امید با بیان اینکه موسسات و مراکز نظامی برای ایجاد مراکز علمی کاربردی نیاز به موافقت نامه اصولی دارند که براساس آن می توانند سربازان وظیفه را مورد آ موزش پودمانی قرار دهند.
 رئیس دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی کشور یادآور شد: 23 مرکز وابسته در کل کشور داریم که برخی از آنها مبنای وقفی دارند که بهتر است با اولویت بخش خصوصی، هیأت امنایی برای اداره آن ها تشکیل شود و آنها این مراکز را اداره کنند.
 وی خاطر نشان کرد: در سال جاری تا 15 درصد می توان شهریه های مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی را افزایش داد که این افزایش برای رشته های فنی و مهندسی تا 15 درصد و در دیگر رشته ها با5 الی 10 درصد است.
شایان ذکر است دکتر امید در این سفر  ضمن بازدید از مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ وهنر ۱ اصفهان از تفاهم نامه این مرکز با دانشگاه فرایبورگ رونمایی کرد.همچنین با حضور در محل سیتی سنتر اصفهان از محل مرکز بین المللی علمی کاربردی که در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد بازدید کرد.


١٤:٤٧ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٢٧٣٥٦    /    تعداد نمایش : ١٦١